FAQ Friday: Is Being Vegan Expensive?

/, Interviews, News/FAQ Friday: Is Being Vegan Expensive?

FAQ Friday: Is Being Vegan Expensive?

Welcome to FAQ Friday for today’s question: Is Being Vegan Expensive. I’m joined by my husband and we give our views and experiences to answer your questions about a plant based lifestyle or anything vegan related that you would like to know about.

Enjoy xx

By |2016-10-18T19:14:06+10:00April 1st, 2016|FAQ, Interviews, News|2 Comments

About the Author:

Anja Cass is a popular vegan cook with a passion for creating healthy plant based recipes that taste amazing! Having lost over 50 pounds, beating early onset heart disease and having more energy than when she was 20, she is motivated to share her new lifestyle with you. Enjoy her delicious recipes to get you, your family and your friends on the path to healthy living!

2 Comments

  1. Ron April 1, 2016 at 6:37 pm - Reply

    It depends, first of all most people buy from health food shops. I’ ve discovered a chinese retail wharehouse recently and bought a load of stuff a lot cheaper. the no nut no soya failed again but at least I got likea blamonge type consistancy this time. I boiled and stirred the agar for over 10 mins but it still never got as thick as yours even though as soon as I a skin developed in the pan with the residue and I peelit off like a sheet. I should have put it in my nutrimaster but it was cold by then. Anyway i’ve ordered a 500mil bag of agar powder from ebay so I won’t run out for a while now. I heard aussie measurement are different to us pommies measurements so i’ll check that one out. My brother should know as he has duel nationality here/there. Funny cos I thought you lot just chewed kangaroos all day long.Could you do some recipes for a halogen airfrier please Anja as there are not a lot of vegan ones out there yet.
    Thanks.
    Ron in the good ole’ U of K.

    • Anja April 5, 2016 at 12:52 pm - Reply

      My measurements are: 1 cup = 250ml, 1 tbsp = 20ml and 1 tsp = 5ml

Leave A Comment